Ik heb gekozen om de skyline van new york en de skyline van een jungle met elkaar in verhouding te zetten. Ik heb de zwarte vogel in allebei de skylines terug laten komen omdat die zowel in de grote stad als in de jungle gezien wordt. Bij het woord junglebook heb ik bladzijdes van een boek terug laten komen.
Trendy and creative logo for
- Contest holder: Merel
- Category: Logo design
- Status: Ended
Start date: 23-09-2014
Ending date: 20-10-2014
It all started with an idea...
A short, interactive guide helped them discover their design style and clearly captured what they needed.
Brandsupply is a platform where creative professionals and businesses collaborate on unique projects and designs.
Clients looking for a new logo or brand identity describe what they need. Designers can then participate in the project via Brandsupply by submitting one or more designs. In the end, the client chooses the design they like best.
Costs vary depending on the type of project — from €169 for a business or project name to €539 for a complete website. The client decides how much they want to pay for the entire project.



Ik heb gekozen om de skyline van new york en de skyline van een jungle met elkaar in verhouding te zetten. Ik heb de zwarte vogel in allebei de skylines terug laten komen omdat die zowel in de grote stad als in de jungle gezien wordt.

Ik heb gekozen om de skyline van new york en de skyline van een jungle met elkaar in verhouding te zetten. Ik heb de zwarte vogel in allebei de skylines terug laten komen omdat die zowel in de grote stad als in de jungle gezien wordt. Bij het woord junglebook heb ik bladzijdes van een boek terug laten komen

Ik heb gekozen om de skyline van new york en de skyline van een jungle met elkaar in verhouding te zetten. Ik heb de zwarte vogel in allebei de skylines terug laten komen omdat die zowel in de grote stad als in de jungle gezien wordt.